Jezioro Otmuchowskie od strony Ściborza

Jezioro Otmuchowskie od strony Ściborza. Jezioro Otmuchowskie to zaporowy, zbiornik retencyjny wybudowany w latach 1928-33, tuż powyżej miasta Otmuchów. Przy maksymalnym piętrzeniu wody (18,6 m) zbiornik ma powierzchnię 20,6 kilometrów kwadratowych i pojemność 130,45 hektometrów sześciennych. Zamyka zlewnię Nysy Kłodzkiej o powierzchni 2352 kilometrów kwadratowych.

Jezioro znane jest wśród wędkarzy z całej Polski jako doskonałe łowisko, szczególnie sandacza. Miłośników przyrody zainteresuje z pewnością znajdująca się w pobliżu jeziora unikalna na skalę krajową kolonia lęgowa czapli siwej, w której zinwentaryzowano około 250 gniazd. W okolicach zapory gniazdują też białorzytki. Można napotkać ogorzałki, rzadziej uhle, lodówki lub markaczki, a także nura rdzawoszyjego i czarnoszyjego. W części zachodniej zbiornika gniazdują: bączek, kropiatka, błotniak stawowy i brzęczki. Przelotnie zalatują celem odpoczynku kuliki wielkie, czajki, siewnice oraz biegusy zmienne i krzywodziobe. Stwierdzono także obecność kamusznika, ostrygojada i płatkonoga szydłodziobego. Na wilgotnych piaskach zauważyć można rzadkie gatunki roślin: ponikło igłowate, ponikło jajowate, bebłek błotny, namulnik brzegowy, turzycę ciborowatą i ciborę brunatną. Na obrzeżach zbiornika, w miejscach mulistych i okresowo zalewanych, rozwinęła się roślinność szuwarowa i błotna, wśród której spotkać można sitowca nadmorskiego oraz solankę kolczystą.

Jest to również ważny obszar wypoczynkowy i żerowiskowy dla siewkowatych. Jezioro ze względu na wielkość i piękno krajobrazowe jest często porównywane z jeziorami bawarskimi w Niemczech. Jest ono w naturalny i harmonijny sposób usytuowane w tutejszym krajobrazie. Przyroda nie została naruszona i w niczym nie ucierpiał romantyzm tej przepięknej okolicy. Wypoczywający nad wodą, turyści oraz wędkarze uatrakcyjnią swój pobyt poprzez udział w cyklicznie organizowanej ponadregionalnej imprezie wystawienniczo-kulturalnej „Lato Kwiatów”. Warto też przy tej okazji zwiedzić otmuchowski zamek biskupi z unikatowymi końskimi schodami i wieżą widokową, barokowy kościół, ratusz z interesującymi zegarami słonecznymi oraz okoliczne pałace w Zwierzyńcu i Rysiowicach.

Zdjęcie panoramiczne